Ugryzienie przez kleszcza – rozpoznanie, reakcja i najważniejsze informacje!
Ugryzienie przez kleszcza – rozpoznanie, reakcja i najważniejsze informacje!

Kleszcze to często występujące w Polsce pajęczaki, które skrywają się na drzewach, krzewach, kwiatach czy innych roślinach. Ich głównym celem jest wbicie się w ofiarę i korzystanie z jego „pokarmu”. Ugryzienie przez kleszcza nie jest jednak podobne do ukąszenia komara – bardzo często ma dużo poważniejsze skutki!

Znane w Polsce gatunki kleszczy przenoszą nawet 5-6 chorób. Wszystkie są poważne i mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych, łącznie ze zgonem zarażonego organizmu. Choroby te są bardzo groźne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi.

Po co kleszcze gryzą? Żywią się krwią organizmu, a po wszystkim odpadają z niego same. W takim przypadku może być już jednak za późno na reakcję. Uważnym musisz być dużo szybciej!

Jak znaleźć kleszcza i w jaki sposób zareagować?

Aby skutecznie zniwelować ryzyko chorób odkleszczowych, najlepiej unikaj ugryzienia przez kleszcza. Nie oznacza to, że masz nie chodzić na spacery do lasu. Stosuj jednak środki odstraszające te pajęczaki, a przede wszystkim – staraj się osłaniać całe ciało. Kleszcze uwielbiają atakować kończyny i miejsca złączenia z tułowiem (najczęściej wgryzają się w pachwiny, pachy, miejsce za uszami, zgięcia kolan czy rąk).

Pamiętaj, że ślina owadów ma właściwości znieczulające, przez to ukąszenie kleszcza w żadnym wypadku nie boli. To utrudnia znalezienie pajęczaka i zorientowanie się, że ten mógł zaatakować. Koniecznie, po każdym spacerze dokładnie obejrzyj więc swoje ciało. Nie ograniczaj się do charakterystycznych miejsc dla kleszczy, bo pasożyty te mogą bytować np. na głowie, we włosach. Kleszcze lubią ciepło i wilgoć, więc w letnie dni bierz pod uwagę każde miejsce na ciele, gdzie może być kleszcz. A co zrobić, jeżeli znajdziesz kleszcza?

Na początku dokładnie obejrzyj miejsce ukąszenia. Nie musisz od razu jechać do lekarza. Kleszcza możesz wyjąć samodzielnie, stosując do tego lasso na kleszcze. Pamiętaj, że pajęczaka musisz wyjąć w całości i dokładnie. Po wyjęciu pasożyta znowu obejrzyj miejsce ukłucia. Uwaga! W żadnym wypadku nie wyjmuj kleszcza rękoma, brudnymi pęsetami i nie smaruj go olejem. Ten popularny stawonóg nie wyjdzie z ciała sam!

Co dalej?

Obserwuj miejsce ukłucia, ale też zachowanie swoje czy innej osoby w rodzinie, którą ugryzł kleszcz, albo zwierzęcia. Jeżeli przez kilka tygodni nic się nie dzieje, to znaczy, że pasożyt nie zostawił groźnych czynników chorobotwórczych. W przypadku, gdy zauważysz jednak powiększające się zaczerwienienia, objawy przeziębienia lub podejrzanego zachowania – natychmiast udaj się do lekarza lub weterynarza. W przypadku chorób takich jak borelioza, babeszjoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu liczy się natychmiastowa reakcja!

Pamiętaj, że nie można w żadnym wypadku lekceważyć ugryzienia przez kleszcza. Pasożyty te mogą doprowadzić do osłabienia wielu układów organizmu, w tym nerwowego czy odpornościowego. W skrajnych przypadkach doprowadzają też do śmierci zakażonego organizmu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl