Kleszcze u psa – jak postępować, czym grożą i w jaki sposób chronić pupila?
Kleszcze u psa – jak postępować, czym grożą i w jaki sposób chronić pupila?

Pajęczaki z gatunku kleszczy są nie tylko bardzo groźne dla ludzi, ale też dla zwierząt. Ugryzienie kleszcza może być dla niektórych pupili domowych śmiertelne. Dlaczego kleszcze u psa są tak groźne, jak chronić przyjaciela przed ukąszeniem i co zrobić, gdy do niego dojdzie?

Z pewnością wiesz, że psa trudno upilnować, gdy zaczyna leśną wyprawę. Nie jesteś w stanie ochronić zwierzęcia tak, jak człowieka. Trudno będzie osłonić jego skórę, przetłumaczyć, że pod niektóre krzaki czy drzewa nie wolno wchodzić. Są jednak inne sposoby, które chronią pupila przed groźnymi konsekwencjami ugryzienia kleszcza.

Zapobiegaj, a nie, lecz – kleszcze u psa to groźna sytuacja!

Jeżeli zbliża się sezon na kleszcze, ochroń swojego psa przed potencjalnym ugryzieniem. W jaki sposób? Udaj się do weterynarza, który poda Twojemu przyjacielowi specjalną tabletkę, odstraszającą pasożyty. Dzięki temu kleszcze będą omijały Twojego psa, a ewentualne ugryzienie od razu zneutralizuje groźne substancje, które pajęczak może wpuścić do krwi.

Jeżeli pies ma krótką sierść, możesz kupić mu również obrożę przeciw kleszczom. Tabletki podawane do wewnątrz są jednak lepszym rozwiązaniem. Ostatnią częścią „zapobiegania”, jest dokładne obejrzenie psa po spacerze. Sprawdź czy nie ma on kleszcza na ciele, dokładnie przeczesz jego sierść. W ten sposób możesz zareagować błyskawicznie, jeżeli pasożyt przypałętał się na skórę zwierzęcia. Pamiętaj jednak, że nigdy nie masz gwarancji 100% ochrony, dlatego warto zawsze mieć w domu przyrząd skonstruowany specjalnie do tego celu.

Jak postępować, gdy kleszcze u psa już są?

Podstawa to dokładne wyjęcie kleszcza. Wykorzystaj do tego lasso na kleszcza Trix. Pamiętaj, że pies może się bać Twojej reakcji i wyrywać się. Nie próbuj więc wyciągać kleszcza pęsetą czy rękoma. Lasso sprawnie owinie się wokół kleszcza i jednym ruchem wyjmiesz go w całości. Po ugryzieniu nie mogą zostać żadne pozostałości w postaci nóżki czy odwłoka.

Po wyjęciu kleszcza, dokładnie obserwuj miejsce ugryzienia. Sprawdź, czy nie jest zaczerwienione i podrażnione. Podglądaj też swojego zwierzaka. Sprawdzaj jego apetyt, samopoczucie, chęć do zabawy i aktywności. Babeszjoza objawia się niekiedy dopiero po kilku dniach, więc lepiej miej się na baczności. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko jest ok – przeprowadź u weterynarza badania krwi psa. Te mogą potwierdzić lub zaprzeczyć chorobom odkleszczowym. Możesz również użyć dołączonej do zestawu fiolki i zachować kleszcza do badania laboratoryjnego, jeśli pojawią się niepokojące objawy chorobowe.

Czemu kleszcze u psa są groźne?

Psy są szczególnie podatne na babeszjozę, czyli bakteryjne zakażenie po kleszczach. Nie wszystkie kleszcze przenoszą tę chorobę, ale jej prawdopodobieństwo jest wysokie. Babeszjoza może doprowadzić do ogólnej niewydolności narządów wewnętrznych, ze śmiercią psa w ostateczności. Jej leczenie wymaga długotrwałej, bolesnej i kosztownej terapii, dlatego zadbaj o profilaktykę.

Pamiętaj, że nie jesteś w stanie w pełni uchronić psa przed kontaktem z kleszczem. Z tego względu musisz zawsze obserwować jego stan i często się mu przyglądać – szczególnie po spacerach! To najlepsza droga do ochrony, przez cały rok, nie tylko w sezonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl