ZBADAJ KLESZCZA

Kleszcze choroby - bolerioza, babeszjoza, odkleszczowe zapalenie mózgu - Zbadaj kleszcza

 

         Kleszcze choroby - bolerioza, babeszjoza, odkleszczowe zapalenie mózgu

 

Teraz możesz przekazać kleszcza do badania laboratoryjnego lub bezpiecznie zachować do czasu wystąpienia ewentualnych niepokojących Cię objawów chorobowych. Placówką wykonującą testy w celu dokładnej identyfikacji nosicielstwa kleszcza na niektóre patogeny, jest firma Blumed Sp. z o.o. https://zbadajkleszcza.pl/

 

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych patogenów atakujących ludzi i zwierzęta.

 

Ugryzienie przez kleszcza może skutkować niektórymi z wymienionych chorób:

  • Borrelia burgdorferi - borelioza
  • wirus KZM –  kleszczowe zapalenie mózgu
  • pierwotniaki z rodzaju Babesia - babeszjoza
  • bakterie z rodzaju Ehrlichia i Anaplasma - erlichioza/anaplasmoza

Choroby odkleszczowe są trudne w leczeniu i rozpoznaniu, często wymagają długich kosztownych terapii i przyjmowania dużych dawek antybiotyków i leków przeciwmalarycznych. Niekiedy mogą byś śmiertelne. Liczba chorób odkleszczowych diagnozowanych u ludzi i zwierząt zwiększa się każdego roku!

Co czwarty kleszcz w Polsce jest nosicielem boreliozy, a co trzeci może zakazić nie tylko boreliozą, ale także innymi patogenami odkleszczowymi.

"Określamy dokładnie gatunek krętków borrelia. Możemy przykładowo powiedzieć, że te krętki wywołują objawy skórne, a inny gatunek najczęściej wywołuje neuroboreliozę. To jest wynik dla pacjenta istotny, bo może sobie zawęzić kierunek obserwacji. Lekarze zazwyczaj czekają, aż się rozwinie choroba, zakładają, że nie zawsze zarażony kleszcz równa się zarażony człowiek"  dr Małgorzata Bednarska, Zakład Parazytologii Wydział Biologii UW.

Odsetek zakażonych kleszczy zależy od:

  • sezonu,
  • regionu, z którego pochodzi kleszcz,
  • rodzaju patogenu.

Zróżnicowanie jest ogromne: od kilku (małe prawdopodobieństwo zakażenia po ukąszeniu) do nawet kilkudziesięciu procent (duże prawdopodobieństwo zakażenia po ukąszeniu).

WIELE TRADYCYJNYCH TESTÓW STOSOWANYCH DO WYKRYWANIA CHORÓB ODKLESZCZOWYCH JEST ZAWODNYCH!

Testy serologiczne wykrywające przeciwciała często dają wyniki fałszywie ujemne (gdy jeszcze nie doszło do wytworzenia przeciwciał) lub fałszywie dodatnie (badana osoba/zwierzę mogło się zetknąć z patogenem w przeszłości, ale obecnie nie jest zakażone). Także testy oparte na tradycyjnym PCR dają niejednokrotnie fałszywie wyniki dodatnie lub fałszywie ujemne.

NIEPOTRZEBNE WDROŻONA ANTYBIOTYKOTERAPIA JEST DROŻSZA NIŻ BADANIE NA OBECNOŚĆ PATOGENÓW ODKLESZCZOWYCH.

Antybiotykoterapia może się wiązać ze znacznymi kosztami. Antybiotyki przyjmowane w dużych dawkach, często przez wiele tygodni, nie są obojętne dla organizmu. Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków niszczy naturalną mikroflorę, może powodować biegunki oraz zwiększać ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Koszt zakupu antybiotyków, preparatów osłonowych, witamin i leczenia ewentualnych powikłań może być wielokrotnie większy niż koszt zbadania kleszcza pod kątem obecności patogenów.

KLESZCZE SĄ NAJLEPSZYM MATERIAŁEM POZWALAJĄCYM OKREŚLIĆ RYZYKO ZAKAŻENIA CHOROBAMI ODKLESZCZOWYMI.

Tuż po ukąszeniu stężenie patogenów w ukąszonym organizmie jest zbyt małe, aby metodami genetycznymi móc wiarygodnie ocenić, czy doszło do zakażenia. Testy serologiczne oparte o przeciwciała są zupełnie nieskuteczne, gdyż zakażony organizm często wytwarza przeciwciała dopiero po kilku tygodniach od zakażenia.

TECHNIKA REAL TIME PCR JEST NAJBARDZIEJ WIARYGODNYM NARZĘDZIEM DO WYKRYWANIA PATOGENÓW PRZENOSZONYCH PRZEZ KLESZCZE.

Technika Real Time PCR wykrywa materiał genetyczny, czyli sekwencję DNA specyficzną dla danego patogenu. Zastosowanie specjalnych sond molekularnych sprawia, że technika  Real Time PCR jest bardzo wiarygodna i czuła. Można nią wykryć nawet kilkadziesiąt patogennych bakterii, wirusów lub pierwotniaków. Badanie kleszcza techniką Real Time PCR stanowi doskonałe połączenie nowoczesnej technologii z badaniem materiału, który zawiera największą koncentrację potencjalnych patogenów. Dzięki temu można z dużą pewnością potwierdzić lub wykluczyć ich obecność  w badanym kleszczu.

Aby zbadać kleszcza, możesz użyć załączonej do opakowania fiolki. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl